Krabičková hra pro skauting OFF-LINE

Ahoj skauti a skautky, připravili jsme pro vás hru. Vaším úkolem bude najít žlutý obal od kinder vajíčka. Uvnitř je uložený papír a něj se musíte podepsat. Kdo se podepíše první, získá nejvíce bodů. Každý další získá o něco méně. Po podepsání vrátíte papír dovnitř a vajíčko uložíte zpátky na stejné místo. Místo zanechte ve stejném stavu v jakém jste jej našli. Dávejte pozor, aby vás u toho nikdo další neviděl, aby nedošlo k prozrazení schránky nebo jejímu znehodnocení.

Vajíčko bude na místě uloženo přibližně týden (přesný čas bude vždy upřesněn u etapy). Po té bude přemístěno na jiné místo a vložen nový arch podpisového papíru.


ETAPA 14 – kříž na hřbitově Folknáře

Dnešní úkol trval poněkud déle. Přiznám se, že jsem se snažil vymyslet něco, co bude mít vztah k výročí konce druhé světové války. A nakonec se povedlo. Objevil jsem…

V den vyhlášení příměří na konci druhé světové války napadla sovětská vojska dvojměstí Děčín – Podmokly. Shazovala bomby a útočila na obyvatele z palubních zbraní. Při náletu bylo zničeno nebo poškozeno mnoho budov a v troskách zemřelo cca 200 obyvatel. Historici se domnívají, že smyslem náletů bylo zabránit ústupu německých vojsk. Bohužel tuto záležitost odnesly zejména civilisté. Oběti tehdejšího náletu byly v rychlosti pohřbíváni do hromadných hrobů na obou městských hřbitovech.

V hromadném hrobě na Folknářích je více než 300 obětí. Ukládali se sem oběti  následujících dní či vojáci z lazaretních vlaků. Dlouho byla obě místa neoznačena.  V roce 2015  z iniciativy Děčínsko-podmokelské vlastivědné společnosti byl na jednom ze hřbitovů postaven kříž s pamětní deskou. Deska nese nápis:

Na paměť více jak tří set obětí roku 1945, které odpočívají na tomto místě. Ztratily život, protože lidská nenávist byla silnější něž láska.
Im Gedenken der über dreihundert Opfer des Jahres 1945, die an dieser Stelle ruhen und die ihr Leben verloren haben, weil der Hass auf der Welt größer war als die Liebe.

Až budete hledat v okolí kříže vajíčko, buďte ohleduplní a vzpomeňte třebas jen vteřinku na ty, co za války položili svůj život, abychom se my dneska mohli mít dobře…

Až se na papír podepíšete, vyfoťte jej pro jistotu mobilem a pošlete přes Classroom jako splnění úkolu.

Na nalezení a podpis máte do neděle 16. 5. 2021. Po té bude schránka přemístěna a vložen nový list.


ETAPA 13 – konečná autobusu Chrochvice

První písemná zmínka o obci Krochwitz pochází z roku 1543. Patří tak k nejstarším středověkým vsím v okolí Děčína. V roce 1850 se obec připojila k nedaleké Vilsnici, od které se o 54 let později zase osamostatnila. Na přelomu 19. a 20. století obec tak provázely velké změny. Příliv nových pracovníků do podmokelských továren je provázen stavebním i populačním růstem. Mezi lety 1890-1910 se desetinásobně zvýšil počet obyvatel. V roce 1923 se obec připojila k městu Podmokly.

Vydejte se na konečnou autobusu dnes už městské linky. Na její točně roste několik stromů. U kořenů jediného jehličnanu najdete další vajíčko.

Až se na papír podepíšete, vyfoťte jej pro jistotu mobilem a pošlete přes Classroom jako splnění úkolu.

Na nalezení a podpis máte do neděle 2. 5. 2021. Po té bude schránka přemístěna a vložen nový list.

ETAPA 12 – kotva u knihovny

Dnes se vydáme místu, které připomíná, že Děčín je historicky pevně spjat s lodní dopravou. Na pravé straně Labe se dříve nacházel kulturní dům Československé plavby labské (ČSPL). V době její slávy se sem chodilo nejen za dobrým jídlem do hospůdky nebo „rybího grilu“, ale i za zábavou (konaly se tu plesy). Budova nesla jméno jednoho z oceánů. Po revoluci v roce 1989 budova začala pustnout a chátrala. Její stav se postupem času změnil na havarijní a nezbývalo než celou budovu strhnout.
Na jejím místě vyrostla budova nová. Svému novému účelu slouží od roku 2012.

Nás bude zajímat kovová plastika, která stojí nedaleko. Plastika symbolizuje slávu lodní dopravy v Děčíně. Není to rozhodně nějaký drobeček, přehlédnout ji nelze. V roce 2002 v době největší povodně dosahovala hladina Labe až její špičce. V prostoru u (nebo pod?) plastiky hledejte dnešní vajíčko.

Až se na papír podepíšete, vyfoťte jej pro jistotu mobilem a pošlete přes Classroom jako splnění úkolu.

Na nalezení a podpis máte do neděle 25. 4. 2021. Po té bude schránka přemístěna a vložen nový list.

ETAPA 11 – vyhlídka Pastýřská stěna

vajíčko bylo ztraceno

K objevení dnešního vajíčka budete potřebovat buzolu nebo kompas. Mohla by se hodit mapa. Od zámecké věže se vydáte 273 metrů, azimut 296 stupňů.

Až dojdete na místo určení, měli byste být poněkud bokem hlavního zájmu rozhlížení. Zde hledejte vajíčko ve skalní puklině v zadní třetině vyhlídkového místa. Uznávám, že je to dnes trošku obtížnější, ale vy to určitě zvládnete.

Na nalezení a podpis máte do neděle 18. 4. 2021. Po té bude schránka přemístěna a vložen nový list.

ETAPA 10 – Komenského náměstí

Dnes se vypravíte na náměstí pojmenované po významné osobnosti. Její významnost je tak velký, že je dokonce vyobrazena na jedné české bankovce. Narodil se 28. března 1592 na Moravě. Vystudoval gymnázium v Přerově, pokračoval na vysoké škole v Herbornu. V roce 1616 vyl vysvěcen na kazatele a odešel do Fulneku, kde působil jako rektor místní školy a kazatel Jednoty bratrské. V roce 1628 opustil české země kvůli své víře a usídlil se v polském Lešně. Tady byl zvolen biskupem. Svá díla dál psal v češtině, protože věřil, že se brzy do vlasti vrátí. Jeho dílu se dostávalo velkého věhlasu. V roce 1641 si jej pozvali do Anglie, kde přednášel před Královskou akademií věd. Za nedlouho si jej zvali i do dalších zemí, aby přednášel i tam. Závěr svého života strávil v holandském Amsterdamu, kde se v klidu mohl věnovat své práci. Do své vlasti už se nikdy nevrátil, zemřel 15. 11. 1670 ve věku 78 let. Pochován je v kostelíku Naardenu.

Jeho pedagogické dílo je tak přínosné, že je často nazýván učitelem národů. Ale tak alespoň pro připomenutí – Listové do nebe, Labyrint světa a ráj srdce, Moudrost starých Čechů, Orbis pictus, Didactica magna, Dvéře jazyků otevřené a mnoho dalších.

Osobnost bychom měli. Teď ale kde je to zatrolené vajíčko. Zajděte na jmenované náměstí. Před jedním vchodem do velké budovy jsou umístěny velké květináče osázené maceškami. U okraje jednoho z nich je pod lístky ukryto vajíčko. Buďte a kytičky hodní…

Na nalezení a podpis máte do neděle 4. 4. 2021. Po té bude schránka přemístěna a vložen nový list.

ETAPA 9 – Thunská kaple

Devátá etapa nás zavede do doby po první světové válce. V této době se snažila církev probudit v místním obyvatelstvu pozapomenutý vztah k Bohu. Také proto se v říjnu 1924 usadili v kostelnickém domku naproti kapli svatého Jana členové řádu jezuitů. Dostali do duchovní správy nejen tuto kapli, ale také kostel sv. Františka v Podmoklech. Jedním z nástrojů jak obrátit obyvatelstvo na duchovní cestu byla náboženská cvičení. K příznivcům meditací, při kterých se adept měl v klidu a osamění pohroužit do sebe a přemýšlet o vůli Boží, byl i majitel zámku Jaroslav Thun. Zřejmě i díky tomu mělo být vedle kaple vybudováno velké duchovní centrum. Peníze potřebné na stavbu se mimo jiné sbíraly i prodejem pohlednic kaple. Stavba se rozeběhla a podzim roku 1926 a v dubnu byla zprovozněna část levého křídla. Okamžitě se zde rozeběhly první kurzy. Následovat mělo stržení kostelnického domku a vybudování centrální části. K tomu však pro nedostatek peněz nedošlo a tak naproti kapli sv. Jana stojí srostlé dvě nesourodé stavby.

Od duchovního centra se vydejte k samotné kapli. Zde hledejte úkryt u míst, kterými se voda z nebes ztrácí v podzemí… Prokopávat se do pekel není potřeba.

Na nalezení a podpis máte do neděle 28. 3. 2021. Po té bude schránka přemístěna a vložen nový list.

ETAPA 8 – severní budova Východního nádraží

Další etapa bude vonět dálkami, párou, sírou, ale také rychlostí železných ořů.

V roce 1868 přineslo úsilí doktora Roberta Gustava Heinricha Große, rodáka z Francentálu (dnes součást Varnsdorfu), plody v podobě založení Rakouské severozápadní dráhy (ÖNWB). ÖNWB zavedla na tehdejší dobu značné množství inovací – používali jako první Morseho telegraf, její hlavní stavitel vymyslel nový typ příhradové konstrukce mostů, díky které železnice postavila největší most v Čechách stojící v Děčíně Loubí. Dokázali tunely razit unikátně v profilu oblouku. Pro stavby tratí byly zavedeny typové projekty, které umožnily podle stejného vzoru postavit obdobná nádraží, mosty, hlásky atd.

My se podíváme na nádraží ÖNWB v Děčíně. Navrhl jej vídeňský architekt Rudolf Frey a dostaveno bylo roku 1874. Bylo spolu s Vídní tzv. rychlíkovou stanicí na trase Vídeň – Berlín. To mimo jiné znamenalo, že Děčín byl zastávkou slavného Orient Expresu. Děčínská stanice byla hned po Vídni nejziskovější stanicí zejména díky svému napojení na lodní dopravu. ÖNWB založila i dceřinou Rakouskou severozápadní paroplavební společnost.

Poloha nádraží umožňovala snadný přestup na trasy České severní dráhy. Nádraží obou společností byla spojena lávkou a tak se cestující dostali suchou nohou na druhé nádraží. Nádraží postavené v novorenesančním stylu stále stojí a čeká na své nové využití.

Objevte krásy novorenesanční architektury a vydejte se k výše uvedenému nádraží. Ke vstupu do budovy sloužily původně dvě schodiště. Dnes se dochovalo pouze jediné. U vnější části schodiště hledejte další vajíčko. Nezapomeňte se u toho poklonit umu tehdejších stavitelů.
PS: Není nutné vstupovat za bezpečnostní bariéry, tak to prosím kvůli bezpečnosti nedělejte.

Na nalezení a podpis máte do neděle 21. 3. 2021. do 23:00. Po té bude schránka přemístěna a vložen nový list.

ETAPA 7 – pomník Františka Jošta na Letné

Doufám, že jste si užili jarní prázdniny. Od pondělka pokračuje naše hra další etapou…

U další etapy nás bude provázet zahradník a ne ledajaký. Byl jím Franz Josst. František vyrostl v rodině panského zahradníka. Tatínek jej k profesi záměrně vedl. František získal výborné zkušenosti v pařížské botanické zahradě. Později působil v Anglii ve světoznámé zahradě Chatsworth House.

Po návratu do Čech se usadil v Děčíně a v roce 1841 se stává vrchním zahradníkem hraběte Franze Antona I. Thun-Hohensteina.  Pan hrabě měl velkou zálibu v orchidejích, jeho sbírka tou dobou čítala 60 druhů. František měl pro jeho zálibu velké porozumění a tak sbírku rozšiřoval. V roce 1857 čítala přes 600 druhů a musel pro ně být na zahradě postaven samostatný dům. V Děčíně se nacházela jedna z největších a nejstarších sbírek orchidejí u nás. Sláva děčínské sbírky byla značná a tak v roce 1852 byl po děčínském hraběti pojmenován celý rod orchidejí Thunia. O dva roky později byl na počest zahradníka Františka pojmenován druh Brassia josstiana.

Kromě orchideí se ale věnoval i jiným rostlinám na děčínském panství. V roce 1852 jeho zásluhou rozkvetla Victoria amazonica. Na tu krásu se přijel podívat i samotný saský král Friedrich. František byl také prvním, kdo v Čechách sklízel plody čínského banánovníku. Později působil jako pedagog na zemědělské škole v Libverdě u Děčína.

Zemřel tragicky – byl nešťastnou náhodou zastřelen 24. 12. 1862 během lovecké vyjížďky. Na místě události nechali jeho přátelé zřídit pomníček, který tu stojí do dnes. Zde hledejte další úkryt. PS: uvnitř ohrádky nehledejte.

Na nalezení a podpis máte do neděle 14. 3. 2021. do 23:00. Po té bude schránka přemístěna a vložen nový list.

ETAPA 6 – vyhlídka Bohemia nad přístavem Loubí

O děčínském okrašlovacím spolku založeného roku 1874 jsme se už jednou při našich hledáních zmínili. Má na svědomí i další zastávku.  Spolek  nechal na skalnatém útesu nad pravým břehem Labe postavit čtyřbokou kamennou stavbu otevřenou oblouky do všech stran. Na vrchol stavby byla umístěna socha Čechie, která pochází z roku 1866. Pavilon na Popravčím vrchu nabízí vyhlídku na Děčín a přístav Loubí. Nedaleko stavby stojí zbytky starokatolického kostela vyhořelého v roce 1989.

Ze středu altánu se vydáte azimutem 146 ° k zábradlí, kde budete vajíčko hledat.

Na nalezení a podpis máte do neděle 28. 2. 2021. do 23:00. Po té bude schránka přemístěna a vložen nový list.

Vyhlídka Bohemia nad přístavem v Loubí se nachází kousek za společenským domem Střelnice. Vajíčko bylo uloženo v trubce zábradlí. Poprvé jsme jej nevyzvedli ve schovce, ale venku pohozené. Naštěstí lístek se nacházel uvnitř.

ETAPA 5 – kotva u muzea Děčín

První pokus o založení této instituce v Děčíně se datuje do roku 1982, německý spolek Deutcher Gewerbeverien chtěl právě v Děčíně otevřít pobočku Liberecké. Pro nedostatek sbírkových předmětů nebyl ze strany veřejnosti zájem a tak byla instituce několik let zavřena. V roce 1929 nabídl hrabě Thun -Hohenstein provizorní umístění sbírek na děčínský zámek. Tam se sbírky ohřály cca 10 let. Po druhé světové válce dochází ke spojení sbírek z Děčína a Podmokel. V letech 1949 – 1953 sbírky uspořádal a podrobně revidoval RNDr. Karel Šamšiňák. Zlom nastává v roce 1953, kdy instituce převzala od Lesní správy bývalý lovecký zámeček Thun-Hohensteinů. V roce 1969 se velkým výstavním počinem stává expozice Vývoje lodní dopravy na Labi. Tato děčínská instituce má jako jediná na našem území udělenu specializaci na oblast historie lodní dopravy na celém toku Labe. Disponuje největší knihovnou o plavbě.

Tak už víte o kterou instituci se jedná? To je dobře. My budeme hledat „vajíčko“ v blízkosti předmětu, který souvisí s lodní dopravou. Předmět je z venku dobře dostupný a nemusíte jej dlouho hledat. A víte, co se říká? Pod svícnem je největší tma…

Na nalezení a podpis máte do neděle 14. 2. 2021. do 23:00. Po té bude schránka přemístěna a vložen nový list.

Instituce, o které byla řeč, je děčínské muzeum. Před budovou je velká kotva pod jejímž ramenem bylo vajíčko schováno.  Trošku nám sice zasněžilo, ale bylo po celou dobu na svém místě.

ETAPA 4 – vodojem Koellborn na Kvádrberku

Voda má, voda má rozcuchané vlasy… Voda je klíč k dnešní etapě.
V roce 1879 nechal děčínský okrašlovací spolek na Císařské vyhlídce vztyčit pískovcový obelisk ku příležitosti výročí stříbrné svatby císaře Františka Josefa a císařovny Alžběty. Z výšky 289 m n. m. se tu před vámi rozprostírá nádherný výhled na město Děčín a údolí řeky Labe.
Od Císařské vyhlídky se vydáte 200 metrů jihovýchodním směrem až dojdete k vodojemu, který byl součástí císařského městského vodovodu. Vodojem má prameniště nad obcí Horní Žleb, na druhou stranu Labe je voda vedena přes železniční most, který dříve patřil Rakouské severozápadní dráze. Stavba vodojemu byla dokončena v roce 1900, což značí i letopočet vpravo nade dveřmi. Dodnes slouží svému účelu.
…- / .- / .— / .. / -.-. / -.- / — // … // .–. / — / -.. / .–. / .. / … / — / …- / -.– / — // .- / .-. / —- / . / — // -. / .- / .— / -.. / . / – / . // -. / .- // …- / -. / . / .— / … / .. / — // .-. / — / …. / ..- // –.. / .- / -.. / -. / .. // -.-. / .- / … / – / .. // … / – / .-. / . / —- / -.– ///

Na nalezení a podpis máte do neděle 7. 2. 2021. do 23:00. Po té bude schránka přemístěna a vložen nový list.

Císařskou vyhlídku asi nebylo těžké najít. Odsud bylo už jen kousek k vodojemu Koelborn.

ETAPA 3 – vyhlídka Červený vrch

Cestou za další schránkou se tentokrát trošku zapotíte. Je potřeba vyškrabat se nahoru a nalézt tento výhled. Je tady i v zimě moc krásný výhled na naše město. Zde najdete strom, na kterém je rozcestník žluté turistické značky. Vajíčko je ukryto u jeho kořenů.

Na nalezení a podpis máte do neděle 31. 1. 2021. do 23:00. Po té bude schránka přemístěna a vložen nový list.

ETAPA 2 – náměstí 5. května

Jednu květnovou sobotu v roce 1945 se v šest hodin ráno z rozhlasu ozvalo z úst moderátora Zdeňka Mančala „Je právě sechs hodin“ To bylo značně nevídané. Rozhlas začíná pouštět do té doby zakázané české písně a hlásí v českém jazyce. Vrchní protektorátní úředník kontrolující český rozhlas Ferdinand Thürmer volá posily. Krátce před dvanáctou hodinou přijíždí do rozhlasů 65 mužů SS se zbraněmi. Ve 12:33 se z rozhlasu ozývá toto volání o pomoc https://temata.rozhlas.cz/audio-download/sites/default/files/audios/02620690-mp3 .
Na počest tohoto slavného dne máme i v našem městě pojmenované jedno náměstí. Na tomto náměstí stojí pomník padlým obětem 1. světové války, jehož autorem je Friedrich Tampe. Pod posledními jmény najdete dnešní schránku.

Na nalezení a podpis máte do neděle 24. 1. 2021. do 23:00. Po té bude schránka přemístěna a vložen nový list.

K napadení českého rozhlasu došlo 5. května 1945. Jednalo se tedy o pomník na náměstí 5. května na Staré Městě. 

ETAPA 1

První schovka je uložena u klubovny. Na našem pozemku se nachází vyvrácený pařez stromu. Vajíčko najdete u jeho kořenů. Na nalezení máte do 10.1.2021 do 23:59. Po té bude schránka přemístěna a vložen nový list.

Schovku u klubovny asi nebylo úplně složité odhalit. Zbytek vyvráceného stromu se nacházel u ohniště.


VÝSLEDKY

Čudlík Nejdeto Tlapka Víčko Zip Vánka Žifa
etapa 14 10 8 9
etapa 13 9 7 8 10
etapa 12 10 7 8 9
etapa 11 0,5
etapa 10 9 7 8 10 6
etapa 9 8 7 10 9 6
etapa 8 10 6 8 9 7
etapa 7 7 9 10 8
etapa 6 9 10 8
etapa 5 0,5
etapa 4 10 9
etapa 3 8 10 9
etapa 2 10 0,5
etapa 1 10 0,5 7 9 8
součet 73 79,5 89 73 53,5

 

Podle toho v jakém pořadí se napíšete na uložený lístek získáváte ve hře body. Kdo se podepíše první získá 10 bodů, kdo se podepíše druhý získá 9 bodů…, kdo se podepíše poslední získá 1 bod. Na konci budou všechny body sečteny.