Betlémské světlo Děčín a okolí

V předvánočním čase tradičně roznášíme nejen po Děčíně Betlémské světlo. Letos je vše omezeno opatřeními proti koronaviru, ale my se nedáme. Takže roušky, dezinfekce, rozestupy, minimální kontakt. A jde se na to. Jen hlavně, aby moc nefoukalo.

neděle 20. 12. 2020

V neděli dopoledne jsme se vydali k podmokelským farnostem. Sešli jsme se u kostela sv. Františka z Assisi na Husově náměstí. Zamířili jsme do kostela a domluvili podrobnosti. Na začátku bohoslužby Víčko ze Zipem donesli Betlémské světlo k oltáři, rozsvítili svíčku a adventní věnec. Během bohoslužby jsme hlídkovali i před kostelem. Ke konci se Tik se Zipem odebrali k Husitům.

V Husově sboru  na Teplické jsme smluvili rozžehnutí adventního věnce na začátku bohoslužby a potom jsme hlídkovali venku, abychom nerušili. Krátce před 11 jsme vyrazili „o dům dál“.

Z Teplické jsme zamířili do Bezručovky, kde sídlí evangelický farní sbor. Vyčkali jsme za dveřmi na konec bohoslužby, na konci Tik zašel dovnitř a krátce promluvil o letošním rozvozu světla. Společně s farářem Matějovským rozžehli velkou svíci. Další rozdávání proběhlo v hlavní chodbě sboru. Tady své práce zase chopili kluci a rozdávali odcházejícím do luceren nebo skleniček se svíčkou. Když všichni odešli, pozval nás pan farář do tepla. Tady jsme posečkali do půl dvanácté, kdyby ještě někdo dorazil.

Účastníci: Nejdeto, Víčko, Zip, Tik

odpoledne 20. 12. 2020

V neděli odpoledne jsme s Medvědem vyrazili do České Kamenice na vánoční trhy. Než jsme připravili stánek dorazil Matyáš s maminkou. Ve vánoční atmosféře jsme rozdávali světýlko příchozím. Kdo neměl nic sebou dostal od nás skleničku se svíčkou. Zastavil se u nás i jeden skautík z Říčan. Ten skleničku domu nedonesl, tak jsme mu zapůjčili lampu. Trhy byly fajn. Postupně se se setmělo a my jsme svůj stánek osvítili svíčkami. Chvílemi byla docela zima. Ale teplý čaj v týlu byl nedocenitelný. Po 18 hodině se stánky zavřeli. Popřáli jsme si hezké Vánoce a vyrazili domů.

Účastníci: Tik, Medvěd, Maty s maminkou Martinou

Fotografie od Tika a Medvěda

úterý 22. 12. 2020

Dnes odpoledne jsem vyrazil do klubovny. Schůzka Mečounů bohužel být nemůže, ale zrušit místo pro předání Betlémského světla se nám zdálo hloupé. Zatopil jsem a brzy bylo teplíčko. Rozsvítil jsem vánoční světýlka a dal se do drobného úklidu. Když bylo hotovo, uvařil jsem si čaj a sedl si na gauč. Vánoční atmosféra by se dala krájet. Za oknem se někdo mihl. Vystartoval jsem, abych byl připraven na předání. Ozvalo se zaklepání na dveře. „Dále“ A vstoupil… a Majda. Zastavila se na slovíčko. Uvařil jsem druhý hrnek čaje a v uctivé vzdálenosti jsme si u stolu povídali. Do  konce stanoveného času se nikdo další nedostavil, tak jsme zhasli, zavřeli klubovnu a vydali se domů.

Účastníci: Tik a Majda

čtvrtek 24. 12. 2020

Na Štědrý den jsme se před devátou hodinou sešli v Křížovce, abychom rozdávali Betlémské světlo. Zpočátku to vypadalo na nudné dopoledne, ale to se brzy změnilo. Lidé chodili pro Betlémské světlo prakticky neustále. A nejen ven před Vinotéku, ale také dovnitř. K tomu nám vysvitlo sluníčko a bylo krásně na světě. Kolem jedenácté hodiny se začal zvedat vítr a předávání světla nám to značně komplikovalo. Nakonec se u všech zadařilo. Krátce po dvanácté hodině jsme se rozloučili a vyrazili domů.

Na závěr krátké vyprávění jednoho předávaného světýlka:
„Konečně je doma. Pro Betlémské světlo jsem se vypravil na poslední chvíli až dneska, na Štědrý den. Na webovkách děčínských skautů jsem našel informaci, že světlo budou rozdávat do 12:00 v Křížové ulici. Bylo 11:20, když jsem vyšel z domu. Ihned mi bylo jasné, že světlo dopravit domů nebude úplně snadné. Začalo totiž hodně foukat a nebyl jsem si jistý, jak větru odolá čajová svíčka v lucerničce. Přitom světlo měli skauti v Křížové ulici, která je od našeho domu vzdálená cca kilometr. Rozhodl jsem se tedy jet autem. Upřímně, věděl jsem, že jízda autem, při které držíte v jedné ruce lucerničku s Betlémským světlem je proti dopravním předpisům, což má svoji logiku, ale na výběr jsem prostě neměl.
Zaparkoval jsem na počátku Křížové ulice nedaleko kostela Povýšení sv. Kříže, podle něhož je tzv. Křížovka pojmenována. Skauti v Křížovce ještě byli, ale vítr zesílil a již jeho předání si vyžadovalo široké zapojení lidí, kteří museli dělat svými bundami a kabáty clonu. I tak první pokus nevyšel, když si vítr přece jenom našel skulinu a „předávací špejli“ sfoukl. Napodruhé se zadařilo, a tak jsem radostně vyrazil pěší zónou, kterou Křížovka je, k autu. Když už jsem byl téměř u něj, silně zadulo a oheň v lucerničce zhasl. Musel jsem tedy zpět pokusit se znovu. Světlo jsem tentokrát nesl pod bundou a podařilo se. Jízda autem se světlem v ruce opravdu nebyla jednoduchá, obzvláště protipředpisové otáčení se v křižovatce ulic Riegrova/Purkyňova mi dalo zabrat. A nejen mně, překvapeně koukal i pán z auta, kterému jsem při otáčení dával přednost, ale nakonec vše dobře dopadlo a Betlémské světlo opět zdobí náš stůl a můžeme jej i distribuovat dále příbuzným a známým.“ [facebook Miroslav Červenka, 24. 12. 2020, 12:30]

Zapsal Tik

Účastníci: Nejdeto, Zip, Tik a Želvička, Martin a Petr z Vinotéky Děčín